İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. ####Excel Hatası Neden Olur?
Trendlerdeki Yazı

####Excel Hatası Neden Olur?

https://www.destek360.com/wp-content/uploads/2022/01/excel-hatasi-neden-olur.png

####Excel hatası hashtag hatası olarak da bilinen bir hatadır. Bu hata excel kullanıcılarının en fazla karşılaştığı sorunlardan biridir. ####Excel hatası  formül tabanlı bir hata olmasa da hata olarak ifade edilir. Siz de Excel’de bir hücrede #### değeriyle karşılaşabilir ve bir hata yaptığınızı düşünebilirsiniz. Bu değerle karşılaşmanızın temelde iki nedeni vardır. Bunlardan ilki sütunların yeterince geniş olmamasıdır. İkincisi ise hücredeki değerlerin negatif olmasıdır.

Excel’de aşağıdaki durumlarda bu hatayı alabilirsiniz:

  • Hücredeki değerler sütuna sığmadığında
  • Hücredeki sayılarda çok fazla ondalık basamak varsa
  • Hücredeki sayılar çok uzunsa
  • Tarih veya saat olarak biçimlendirilmiş bir hücre negatif bir değer içeriyorsa

Excel Sütun Genişliği

####Excel hatasının  en fazla görüldüğü durum, hücrelerdeki verilerin sütuna sığmadığı, sütunların yeterince geniş olmadığı durumlardır. Örneğin excel dosyasında bir hücrede 8 haneli bir sayı değeri varsa, bu değer sütuna sığmadığında bu hata uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda hatayı düzeltmek için sütun genişliğini artırmanız gerekir. Sütun genişliğini artırmak için sütun başlığının sağ kısmının üzerine çift tıklayıp sütunu sağa doğru sürükleyin. Sütun genişliğini ayarlamak için hücre görüntüsünü de küçültebilirsiniz. Hücre görüntüsünü küçültmek için Hizalama sekmesinin hemen yanında bulunan Giriş bölümünden ‘iletişim kutusu’ sekmesine tıklayıp ‘Hücreleri Biçimlendir’ bölümündeki ‘sığacak şekilde küçült’ seçeneğini işaretleyin.

Ondalık Sayıları Azaltma

Excel’de bu hata ile karşılaşmanızın nedeni hücrelerdeki uzun ondalık basamaklı sayılarsa; ana sayfadan Ondalık Sayıyı Azalt seçeneğini işaretleyin.

Sayıları Kısaltma

####Excel hatası  hücrelerdeki uzun sayılardan kaynaklanıyorsa sayı uzunluğunu azaltabilirsiniz. Bunu yapmak için ana sayfadan Sayı Biçimi sekmesindeki oku tıkladıktan sonra ‘kısa sayı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Sorun Sütun Genişliği Değilse Ne Yapmalı?

Bazen sütun genişliğini artırdığınız halde aynı hatayı almaya devam edebilirsiniz. Bu durumda hücrede saat veya tarih olarak biçimlendirilmiş negatif değerler olabilir. Excel, negatif tarihleri görüntülemez. Bir formül yüzünden hücrede negatif değerli bir tarih değeri oluşabilir. Böyle bir durumda excel, hücrede ##### hata değerini verir. Sorununuz sütun genişliğinden kaynaklanmıyorsa hücredeki değerlerin negatif olup olmadığını kontrol edin. Eğer değerler negatifse, pozitif yaptığınızda hatanın kaybolduğunu göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap